Vitamín D jako prevence koronaviru. Kde a jak ho získáme? Opravdu ho nabereme plnou porci ze sluníčka?

ryby vitamin d

Mnohokrát je vitamín D skloňovaný v souvislostmi s našimi kostmi a svaly a nejnověji také s covidem-19. Jeho zásoba může mít kladný vliv na způsob, s jakým se naše tělo s touto nemocí popere. Vitamín D je také základním kamenem naší imunity. Odborná literatura obecně uvádí, že až 60-75 % lidí u nás s v České republice má tohoto vitamínu nedostatek. Nejsnazší cestou, jak vitamín D získat, je ze slunečního záření. Toho ale máme v našich krajích bohužel dostatek jenom v letním období.

Pomůže nám slunce

K jeho tvorbě dochází pomocí pronikání UVB záření do kůže, ale je třeba se slunit alespoň 10-15 minut, aby tvorba vitamínu byla zahájena. Dostatek vitamínu D by měl zajistit pobyt na slunci zhruba 20 minut 2krát týdně. Nejlepší je v době mezi 10-14 hodinou, což se ale nedoporučuje kvůli spálení kůže. Proto je dobré být na slunci i před nebo po této době. Pobyt na slunci dvakrát týdně po určenou dobu by měl pokrýt vaše potřeby vitamínu zhruba z 90 %.

slunce vitamin d
Foto: Jana Šťastná, OK-recepty

Starší lidé na tom jsou hůř

Velkou roli v tvorbě vitamínu hraje věk. Lidé starší 65 let mají schopnost tvorby vitamínu D mnohem nižší, proto by se na slunci měli pohybovat déle. Ve hře je roční období. U nás nám sluníčko dá vitamín D jenom od května do září. Pak už nedochází k dopadu dostatečného množství záření. Vyšší tvorbu vitamínu mají lidé se světlejší pokožkou. Proti tvorbě vitamínu D také působí opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem, které zabraňují průniku vitamínu D.

Preferujte ryby a mléčné výrobky

Možné je pochopitelně získávat vitamín D i ze stravy. Vyskytuje se v mořských rybách. Ideálně v tresce a jejích játrech, dále v lososech, tuňácích, sledích, sardinkách. Další kategorií potravin, z nichž můžete vitamín D načerpat, jsou mléčné výrobky. V obou případech se doporučuje konzumace uvedené komunity alespoň dvakrát do týdne. Většina lidí tohle ale nezvládne. Ještě tak mléčné výrobky, ale konzumace ryb a mořských produktů je u nás velmi nízká. Navíc touto formou pokryjete jenom asi 10 % vaší potřeby vitamínu, takže sluníčko je v tomto ohledu nenahraditelné.

Bezpečná dávka pro každý den

Je jisté, že dlouhodobé zánětlivé procesy v těle vyčerpají naše zásoby vitamínu D. Preventivní podání vitamínu D rozhodně význam má. Obecně pomáhá zvýšit imunitu. Nejlepší je dávkovat ho v množství až 1000 IU každý den. Tato uvedená dávka je pro lidské tělo zcela bezpečná. Využívá se právě na posílení svalů a kostí. Pokud ale máte nadváhu, můžete potřebovat i dvojnásobek uvedeného množství. Dávka je víceméně orientační, protože jiné potřeby mají kojenci, batolata, děti, těhotné a kojící ženy nebo třeba ženy po menopauze. Pokud tedy patříte do některé ze zmíněných kategorií, rozhodně měli konzultovat svoje potřeby vitamínu D s vaším praktickým lékařem, a to nejenom kvůli covidu-19.