Díky přívalu nejrůznějších těstovin a receptů na jejich úpravu z Itálie, panuje nejen u nás jeden z nejrozšířenějších omylů, že těstoviny k nám přivezli italští přistěhovalci. Není tomu tak, přivezl je tam ze své slavné cesty do Číny až Marco Polo ve 13. století. Italové jim však dali nejrůznější tvary, barvy a velikosti a jejich přípravu přivedli k dokonalosti. Zkuste si „nudle“ vyrobit doma sami…
Těstoviny se obecně považují za jídlo dietní, které příliš nezatěžuje organismus. Ovšem, když je bohatě proložíte slaninou, zalijete smetanou nebo posypete tučným sýrem, nemůže už být o dietním jídle řeč. Faktem ale je, že těstoviny samy o sobě jsou levným, rychlým a chutným pokrmem.
Těstoviny se vyrábí z nekynutého pšeničného těsta, zpracovaného z hrubé mouky, vajec a vody,
převážně průmyslově, kde velmi široký sortiment nám umožňuje výběr z mnoha tvarů, barev, příchutí i velikosti.
Přestože je domácí výroba těstovin náročná a většina dává přednost nákupu hotových těstovin, je stále ještě dost kuchařek, které si těstoviny vyrábějí samy. Do jejich výroby mohou vložit kus své fantazie a tvořit zajímavé tvary, mohou je podle své chuti zvýraznit kořením, zeleninovými natěmi, zeleninou, slaninou ap.
Těstoviny jsou vhodnou přílohou k masitým pokrmům, k omáčkám, do salátů, k zapékání, používají se též jako zavářka do polévek. Vaříme je vždy v dostatečném množství vařící a osolené vody, ke zvýraznění chuti můžeme přidat kostku bujónu – v obchodech jsou k dostání i speciální kostky pro těstoviny obsahující koření a olej. Po uvaření – doba vaření závisí na velikosti a druhu těstovin, je scedíme, případně propláchneme vlažnou vodou a a necháme je okapat. Někdy je dobré přidat trošku oleje nebo másla, aby se těstoviny nelepily. Italové je například neproplachují vodou, ale prolévají olivovým olejem – ale to si u nás málokdo dovolí…
Poradíme vám, jak si můžete vyrobit doma těstoviny do polévek či jako přílohu.
Základní předpis (cca pro 8 porcí polévk. nudlí) je:
120 g hrubé mouky
1 vejce
voda
Do mouky prosáté na vál uděláme důlek, vyklepneme do něj vejce a nožem vmícháváme do něj od středu mouku.
Pak přidáme lžíci vody a… .
… vypracujeme tuhé těsto.
Rozválíme je na velmi tenký plát, necháme jej proschnout asi 10 minut na čisté, suché utěrce, pak obrátíme a opět necháme proschnout.
Asi za 10 minut plát nakrájíme na pruhy široké asi 3 cm, složíme je na sebe (asi v 5-ti vrstvách) a ostrým tenkým nožem nakrájíme na jemné nudle. Ty pak můžeme zavařit do vývaru přímo nebo je můžeme uvařit zvlášť a do polévky pak vložit nebo připravit přímo na talíř.
Nazmar nepřijdou ani odkrojené nerovné okraje těsta, ty si nasekáme zvlášť, usušíme je a můžeme si jimi vylepšit polévku ze sáčku ap. Nespotřebované nudle rozložíme na vál nebo na velké prkénko (nebo na suchou čistou utěrku) v nízké vrstvě a necháme je zaschnout. Nudle vydrží v suchu a chladnu (mikroten, spíž) i několik týdnů.
Jindy si můžeme stejným postupem připravit nudle široké, těsto pak rozválíme na trošku silnější plát a nudle krájíme široké asi 1 – 1,5 cm. (Komu se bude chtít, může si podle vlastní fantazie vyrobit čtverečky, kosočtverečky, ev. podle malého vykrajovátka nudle různých tvar).
Tyto nudle se pak hodí spíš jako příloha nebo na zapékání či k přípravě nasladko apod. a je lépe je pak udělat ze dvou dávek,
Ze stejného (základního) množství mouky, vejce a vody připravíme těsto, které pak strouháme na hrubém struhadle (velké slzy) a buďto zavaříme hned do polévky, nespotřebované dáme usušit na příště.
Takže přejeme na dálku dobrou chuť a hlavně buďte trpěliví – žádný učený z nebe nespadl. Pokud nebudou některé nudle splňovat vaše přísná estetická měřítka, tak nezoufejte. V polévce to nebude vidět :-)