3 kuřecí ořezy
mrkev, celer, petržel
cibule, česnek
kuřecí nebo krůtí játra
vejce
rohlíky
strouhanka
máslo
sůl, pepř, majoránka
bobkový list, nové koření
Kuřecí polévka a játrové knedlíčky – recept
Do jednoho koše dáme kuřecí ořezy a mrkev – tedy suroviny, které budeme chtít po uvaření ještě zpracovat. Do druhého koše dáme zbytek surovin na polévku. Tedy 1 cibuli oloupanou, jednu jen omytou se slupkou. Oloupaná nám pochytá pěnu a udrží polévku čirou, neoloupaná ji ochutí a obarví. Dále do druhého koše dáme 1/4 celeru, jednu očištěnou petržel, jeden stroužek česneku (taky nemusíme loupat), 3 bobkové listy, 10 kuliček celého pepře, 4-5 kuliček nového koření a pokud máme čerstvé – tak 10 lístků libečku a větvičku petželky.
Oba koše vložíme do hrnce, přidáme 2-3 kávové lžíce soli…
… a zalijeme studenou vodou. Přivedeme k varu a na mírném ohni vaříme 60-70 minut.
Zkusíme maso, jestli je uvařené a pokud ano (za 60 minut by mělo být ok), tak hrnec odstavíme z ohně. Nyní jen jednoduše vytáhneme koš s masem a mrkví…
…a dáme jej trochu zchladnout (ne úplně, pak se maso špatně loupe). Obsah druhého koše jednoduše vyhodíme. Polévku nemusíme cedit, nepotřebujeme další hrnce, neprobíráme se sítkem plným rozvařené zeleniny a koření…
A teď játrové knedlíčky. Ty můžeme začít připravovat prakticky hned, jakmile dáme vařit polévku. Nejprve nakrájíme jeden rohlík a namočíme jej v trošce mléka (mlékem šetříme, proto rohlík do mléka spíše nalisujte vidličkou nebo lžičkou).
Jednu menší nebo půlku střední cibule nakrájejte opravdu nadrobno (pro srovnání kávová lžíce). Na menší pánvičce rozpusťte kousek másla.
Cibulku trochu osolíme a osmahneme do zlatova. Přendáme cibulku na talířek a dáme vychladnout do ledničky.
V mixéru umixujte 200 g jater (kuřecích nebo krůtích)…
Do mixéru přidáme další ingredience – pořádně vymačkaný rohlík, 1 syrové vejce, 2 kávové lžíce majoránky, vychladlou osmaženou cibulku, jemně usekanou zelenou petželku (polévkovou lžíci), jemně utřený česnek – 3 stroužky, kousíček (20-30g) másla (pro chuť), sůl (kávovou lžičku) a trochu pepře. Vše dohladka umixujeme.
Umixovaná směs je na dělání knedlíčků ještě příliš řídká, proto postupně přidáváme a přimícháváme strouhanku. Ale tady pozor – jen po troškách a po promixování vždy počkejte 3-5 minut, než strouhanka natáhne tekutinu ze směsi. Jakmile je těsto tak tuhé, že se udrží na lžičce ikdyž ji obrátíme a drží vykrojený tvar, máme těsto hotové.
Na játrové knedlíčky bude stačit kávová lžíce (docela nabudou). Z těsta vykroužíme lžičkou přibližně tvar kuličky. Ponoříme ji na 1-2 vteřiny do mírně vroucí polévky…
…lžičku vytáhneme a převrátíme. Trochu „švihneme“ rukou směrem dolů a kulička by měla ze lžičky sklouznout. Pokud ne, pomůžeme si klepnutím o hranu hrnce. Knedlíčky se snažíme do polévky „nasázet“ co nejrychleji, aby se vařily přibližně stejnou dobu. Ještě k tomu sklepávání knedlíčků ze lžičky. Pokud by se nám v průběhu „sázení“ knedlíčků na lžičce utvořila příliš velká vrstva zatvrdlého těsta, lžíci umyjeme a vychladíme ve studené vodě.
Než se nám uvaří knedlíčky – asi 15 minut – obereme kuřecí ořezy – nezdá se to, ale talířek libového masa z nich při troše trpělivosti dostaneme 🙂 Nakrájíme na kostičky uvařenou mrkev a vše dáme do hrnce na 2 minutky prohřát.
Talíř polévky můžeme přizdobit na drobno nasekanou pažitkou nebo petrželkou. Kdo má rád hustější polévku, může ještě přidat na konci vaření hrst jemných vlasových nudlí.