Pizza patří mezi nejoblíbenější pochoutky nejen v rodné Itálii, ale rovněž i u nás. Dopřát si tento pokrm můžeme jak ve specializovaných pizzeriích, tak dokonce i doma.
Málokdo ji však zvládne vyrobit v domácích podmínkách tak, aby chutnala jak od profesionála. Problém však není ani tak v receptu jako ve vybavení.
Základem je dobrá pec
Na rozdíl od švestkového koláče nebo jablečného závinu je potřeba k dosažení autentické chuti pizzy dosáhnout teplot okolo 300–500 °C. A toto běžné trouby nedovedou. K tomu je potřeba mít speciální pece na pizzu.
Ty klasické jsou poháněny tuhými palivy, nicméně se u nás zase tak často nepoužívají. Mnohem běžnější jsou elektrické modely, jež jsou v našich restauracích přeci jen rozšířenější. Jednotlivé verze se od sebe odlišují hlavně svou velikostí. Na místech, kde se pizza vyrábí ve velkém množství, se z logiky věci používají pece s vyšším objemem.
Elektrické pece na pizzu jsou navíc zajímavé i tím, že se dají rozehřát na požadovanou teplotu během poměrně krátkého času. Není tak nutné je mít zapnuté na plno neustále.
Aby mohla být pizza z pece vytažena, je nezbytné mít speciální nástroj ve formě lopaty. Současné lopaty na pizzu se už nevyrábějí pouze ze dřeva, ale i z modernějších materiálu, jako jsou hliník či nerezová ocel. Zásadní u lopat je, aby dobře padly do ruky, a hlavně vydržely velký žár.
Jednodušší práce
Jelikož je pizza z kynutého těsta, jenž je nezbytné nejprve zpracovat, je s ním v běžných podmínkách docela dost práce. Na to však není v náročných profesionálních provozech čas, a tak se používají speciální hnětače. Ty zvládnou svou práci daleko efektivně než lidské svaly.
V leckteré pizzerii je vítaným pomocníkem také kynárna, v níž dokáže těsto dozrát rychleji než za běžných podmínek. I toto je pomoc, která dokáže práci usnadnit.