Italské těsto na pizzu


1 kávová lžička krystal (moučka) cukru

20g čerstvých kvasnic (1/2 kostky)

70-100 ml vlažné vody (matonky) tělesné teploty (cca 40 °C)

100 ml vlažného mléka

200-230 g hladké pšeničné mouky

jemná sůl, olivový olej

Těsto na pizzu – recept

Uděláme si kvásek – vlažné mléko nalijeme do 2 dcl hrnku, smícháme s cukrem a přidáme kvasnice. Necháme pár minut (cca 5) odstát na teplém místě. Hotový kvásek poznáme podle toho, že hrneček je skoro plný a na hladině hrnku je pěna.

V míse (nebo v robotu) smícháme mouku a sůl a přidáme olej (2-3 polévkové lžíce), kvásek a trochu vody (neslazené minerálky). Mícháme a dle potřeby opatrně přidáváme vodu. Těsto na pizzu zpracujeme na kouli. Mísu vysypeme hladkou moukou (aby se kynoucí koule nepřichytila), přikryjeme utěrkou a dáme těsto na pizzu na teplé místo vykynout – 1-2 hodiny.
Pec na pizzu

Po vykynutí můžeme těsto na pizzu dát do chladničky pro pozdější zpracování nebo (to je nejlepší) těsto zpracujeme na pizzu. Připravit z kuličky vykynutého těsta pizzu o průměru cca 30 cm je možná na poprvé docela složité, ale časem je to rutina. Těsto na pizzu stlačíme dlaní na placku. Postupujeme od středu ke krajům a to pravidelně po celém obvodu placky. Dlaň položíme na střed a mírným vytočením a zároveň posunutím směrem ke kraji těsto na pizzu vytahujeme. Toto opakujeme pořád dokola a postupujeme po kruhu a směrem ke krajům. Tento způsob není na pohled nijak efektní, ale funguje to. Okraje mohou být zvýšené a kruh nemusí být úplně pravidelný. silikonový vál 60x50cm

Pro pizzu platí, že v jednoduchosti je síla. Vytahaný kruhový základ potřeme olivovým olejem, pak na něj naneseme nakládaná, drcená a oloupaná rajčata nebo hodně zralá čerstvá oloupaná rajčata (kečup opravdu jen v nouzi nejvyšší) a jemně zaprášíme bylinkami (stačí oregáno) – a máme základ na pizzu. Ingredience přidávejte z rozvahou – aby chuť pizzy vynikla, stačí další 1-2 položky (např sýr a šunka).