Co budeme potřebovat ?
300-500 g václavek
3 cibule
mletá paprika
česnek
rajský protlak
sádlo
sůl, pepř, kmín, majoránka
Guláš z václavek – recept
Podzimní les nám letos poskytl nečekanou úrodu hub. Pár jsem jich také našel a tak mám pro Vás 2 recepty. Prvním je guláš z václavek. Je to rychlé a docela zdravé jídlo. Václavky rostou většinou v trsech na pařezech, ale já jsem je našel na zemi a na kůře vzrostlého stromu.
Vaříme asi 15 minut. Pak václavky slejeme do cedníku a pořádně propláchneme proudem studené vody.
Rozpustíme si 2 polévkové lžíce sádla (jemnější varianta – máslo), přidáme 3 střední, na kostky nakrájené cibule. Přisypeme 1 kávovou lžičku kmínu a na mírném ohni mícháme…
…až nám cibule zezlátne. Pak přidáme václavky.
Minutku osmahneme a přilejeme 3 dcl vroucí vody. Promícháme a přisypeme papriku, asi půl sáčku (vzhledem k různosti balení raději přesněji – 10-15g :-))). Může být i pálivá, pokud máme rádi ostřejší guláš. V dlaních promneme majoránku – asi 1 polévkovou lžíci (dle Vaší chuti) – přímo do hrnce.
Zamícháme, krátce (minutku) povaříme a přidáme jeden malý (75g) rajský protlak. Ten dá guláši trošku sladkokyselou chuť a nemusíme jej pak ani ničím zahušťovat. V této fázi také přidáme prolisovaný česnek – dle chuti. Já dávám 3 stroužky, ale nemusí tam být vůbec, pokud jej nemusíte. Vše pak promícháme a dusíme asi 30 minut. Nezapomeneme občas zamíchat!!! Pozor na vodu – zbytečně nedolévat, houby jí mají dost, ale pokud by se měl guláš připálit, tak ji dolévejte po troškách, ale vroucí.
Václavky mají zůstat trošku křupavé, takže to s délkou vaření nepřehánějte.
Na rozdíl od masových gulášů doporučuji guláš neskladovat a sníst jej čerstvý, neohřívaný. Dobrou chuť!