Pekelně drahé, brutálně aromatické a u nás ne příliš rozšířené. Řeč je o lanýži letním (Tuber aestivum), který, světe div se, seženete i u nás. Stačí zajít do některého obchod s delikatesami, ale pokud se vám nikam nechce, seženete ho i v donáškové službě rohlik.cz za pouho pouhých 43 000 Kč za kilogram. To je pro mnohé z nás úsměvné, ale lanýžem si můžete dochutit pokrm i výrazně jednodušeji a v neposlední řadě levněji. Zkuste třeba lanýžový prášek nebo třeba olej, který preferujeme my. Hitem letošních Vánoc prý budou balíčky s lanýžovým olejem a solí. Jednodušší způsob, jak dochutit obyčejné rizoto nebo třeba lososový tatarák, už být nemůže. Lanýž se ale podle předních kulinářských odborníků hodí téměř ke všemu.
Pokud se přeci jen rozhodnete pro nákup čerstvého lanýže, pak vězte, že se nikdy neomývá, jen se opatrně očistí (třeba kartáčkem). Čerstvý lanýž se takřka vždy používá syrový, pár tenoučkých plátků strouhnutých speciálním struhadlem stačí pro dodání specifické chuti. Nejlépe se jeho chuť rozvine s máslem nebo vaječným žloutkem. Nejznámější příprava je vejce s lanýžem, omeleta nebo čerstvé těstoviny s máslem a lanýžem. Přebytečné (do pokrmu se používá asi jen 7 gramů) je nejlepší skladovat chlazené, jednotlivě zabalené v čisté papírové utěrce a uvnitř vzduchotěsné nádoby.
Mohlo by vás zajímat: Existuje několik druhů lanýžů, ale nejběžnějšími jedlými odrůdami jsou černé lanýže (Tuber melanosporum) nebo lanýže bílé (Tuber mangnatum).
Více zde: ZDE