Co všechno můžete v kuchyni vykouzlit z dýní?


Mohou být obrovské, vážit klidně třeba i deset kilo. Liší se barvami podle odrůdy, od bílé, zelené až po sytě oranžovou. V kuchyni patří k opravdovým pokladům, dají se z nich připravit spousty různých receptů na slano i na sladko. Řeč je o dýních.

S vláknitým „nic“ můžete zhubnout

V minulosti jsme znali většinou jenom dýňové kompoty z jídelen, jejichž kvalita byla mnohdy kolísavá a kterým neholdoval každý. Leckoho tak dýně odradily od další konzumace. Pak ale přišla exploze dýňových halloweenských strašidel a našinci postupně začali brát dýně na milost. Ale vytvořit úsměvný nebo naopak děsivý ksichtík není to jediné, co se z dýně dá připravit. Mají navíc vysokou výživovou hodnotu a z 90 % je tvoří voda vyznačují se vysokým obsahem vlákniny, takže pokud chcete hubnout nebo si minimálně udržet štíhlou linii, tohle chutné vláknité nic vás výborně zasytí a nepřiberete ani deko.

Výborné na gril i k televizi

Skvělé bývají krémové dýňové polévky. Nemusíte se bát dýni pokrájet na plátky a vystavit tepelnému žáru vašeho grilu. Ugrilované měsíčky dýně poslouží jako vynikající příloha k masu nebo se dají jíst jen tak samostatně. Zrovna tak můžete kousky dýně podusit v kastrůlku s troškou vody. Po rozmixování vznikne chutné pyré – opět může tvořit přílohu, ale možná maso oželíte sníte ho jenom tak či je vhodné jako polotovar do dalších jídel. Schovávejte si také dýňová semínka. Nechte je oschnout a suché zlehka opražte na pánvi. Hodí se do polévek, zeleninových salátů, na pečivo i jako mlsání k večernímu televiznímu programu.

Oříšková lahůdka

V obchodech a na tržištích narazíte nejčastěji na tři druhy dýní. Máslová se podobá velké přerostlé bělavé hrušce s hodně tvrdou slupkou a labužníci si u ní užijí máslovo-oříškovou chuť.  Vynikne, když ji zkusíte upéct, ale skvostnou lahůdkou je i pyré, které z ní snadno připravíte dušením a následným rozmixováním. Můžete ho použít jako přísadu k zapečeným těstovinám – třeba lasagním. Poslouží do omáčky k masu i jako dezert na samostatný chod.

Spousta hmoty na pokusy

Muškátová dýně vypadá trochu jako veliký patizon a pyšní se škálou barev počínaje zelenou až k oranžovohnědé, dužina je oranžová. Mlsné jazýčky si tu opravdu přijdou na své, protože váží i několik kilogramů, takže na svoje kulinářské pokusy budete mít opravdu hodně hmoty.  To je výhoda, protože díky tomu dokážete ocenit pestrou škálu jejího využití – na slano do polévek, koláčů, na pyré, na sladko do koláčů. Můžete si z ní připravit celé dýňové menu od polévky přes hlavní jídlo (příloha) až po závěrečný dezert.

Zdravější varianta hranolků

Široké spektrum užití nabízí i hokaido dýně. Obklopuje ji slupka, která teplem měkne, takže vám odpadne otravné loupání. Dá se nastrouhat a připravit z ní bramboráky kombinací s brambory půl napůl. Využijete klasický recept na bramboráky, jenom část hmoty brambor nahradíte strouhanými dýněmi, obě chuti spolu krásně ladí. Když ji upečete, hezky zvýrazníte její chuť. Podušené kousky dodají další rozměr rizotu. Na pánvi můžete kostičky opéct a udělat si přílohové dýňové hranolky. Na sladko si rozumí s typickým vánočním kořením – hřebíčkem, skořicí, badyánem, na slano se nemusíte bát ostřejších chutí, třeba kari nebo chilli.