Sezóna, kdy si lze na chřestu pochutnávat je celkem krátká, a tak je třeba ji na plno využít. Již naše babičky moc dobře věděly, proč se konzumace chřestu vyplatí především po zdravotní stránce. Je pravdou, že postupem času oblíbenost této zeleniny upadla, ale pomalu se opět stává více a více oblíbeným a rozhodně se není čemu divit.
Kdy je sezóna chřestu
První chřest se začne v obchodech objevovat během dubna a většinou ho můžete sehnat až do konce června. Podle nás se chřest řadí mezi vynikající zeleninu. Nejen, že vám bude určitě chutnat, ale také má mnoho zdraví prospěšných látek, které jsou pro vaše tělo neocenitelné.
Jaké látky prospěšné pro zdraví obsahuje?
Možná tomu ani nechcete věřit, ale chřest opravdu obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek. Jedná se o jednu z nejvíce prospěšných zelenin, kterou si můžete dát. Ve chřestu najdete opravdu veliké množství betakarotenu, který vám zaručí dobrý zrak, kůži, a dokonce může bojovat proti některým typům rakovinných buněk. Najdete v něm také vitamíny typu B, C, E a také stopové prvky, mezi které patří zinek, draslík, fosfor, sodík, železo a jód. Jak již sami vidíte, chřest je opravdu doslova plný všech vitamínů i stopových prvků, někdy je mu díky tomu přezdíváno i elixír mládí.
Zkuste všechny druhy
Víte, že k dostání je chřest zelený, bílý ale i fialový? Určitě stojí za to vyzkoušet všechny dostupné druhy. Rozdíl v nich je především v chuti. Zelený chřest je typický a pěstuje se naprosto běžným způsobem. Bílý chřest se pěstuje bez přístupu světla, a proto mu chybí barva. Chřest fialový je zase nejsladší ze všech.
Nejdůležitější je čerstvost
Stejně jako platí u každé zeleniny, čerstvost je nedůležitější a u chřestu to platí dvojnásob. Jeho kondici si můžete jednoduše ověřit. Jeho hlavičky by měly být vždy uzavřené a rozhodně by neměl jít ohýbat. Při pokusech o jeho ohnutí by se vám měl zlomit. Jestliže jde ohnout bez problémů, jeho chuť nebude dobrá, a tak ho nekupujte. Doma ho také spotřebujte co nejdříve. Pokud ho potřebujete na chvíli uskladnit, dejte ho do vlhké utěrky a vložte do lednice.
Jak na úpravu chřestu
Abyste si na chřestu mohli dokonale pochutnat musíte vědět, jak s ním pracovat. Chřest dobře očistěte a jeho konce odkrojte. Pokud připravujete bílý chřest, musíte ho oloupat vždy. V případě zeleného chřestu to není vždy nutné, je třeba řídit se jeho stavem. Pokud se vám již příliš nezdá, klidně ho také oloupejte. Pokud chcete, aby si chřest uchoval veškeré vitamíny a prospěšné látky, zvolte jako tepelnou úpravu blanšírování. Samozřejmě ho můžete ale také zapéct v troubě, nebo z něho připravit polévku. Chřest je skvělý na všechny možné způsoby. Jen vždy dobře volte, co si k němu dát a jak ho ochutit. Samotný nemá moc výraznou chuť.