Z mandlové mouky upečete skvělé palačinky i vyrobíte mandlové mléko!


Nahraďte bílou mouku některou ze zdraví prospěšnějších variant. Třeba špaldovou, nebo mandlovou! Budete zdravější i štíhlejší!

Chcete-li podpořit své trávení či nervovou soustavu, výživový specialista vám zřejmě doporučí konzumaci obilovin. Ne však těch z bílé mouky. Z ní totiž byly při výrobě odstraněny vitamíny skupiny B potřebné pro naše nervy i vláknina nezbytná pro střeva. Pokud tedy chcete prospět svému zdraví, snažte se klasickou bílou mouku nahradit jejími zdravějšími variantami.

Když pšeničnou, tak celozrnnou

Bílá mouka je nejčastěji pšeničná vzniklá namletím předem obroušeného zrna zbaveného klíčku a obalových částí. Ty přitom obsahují nejvíce vitamínů, minerálů a zdraví prospěšných tuků. Proto lidé přicházejí o značnou část důležitých živin a výživová hodnota pečiva a těstovin je nižší než u celozrnných variant.

Čím nahradit bílou mouku?

Bílou hladkou v podstatě plně nahradíte hladkou moukou špaldovou. Podobně to je i s bílými moukami hrubou a polohrubou. Na přípravu knedlíků, noků i halušek klidně můžete použít polohrubou a hrubou mouku špaldovou. Pro pečení chleba, pečiva a perníků je ideální celozrnná mouka žitná. A pro účely zahušťování už Magdaléna Dobromila Rettigová doporučovala jemně mletou celozrnnou mouku ječnou.

Mandlová nejenom pro cukráře

A jaká mouka je vhodná při pečení dortů a cukroví? U profesionálních cukrářů na plné čáře vyhrává mandlová mouka, která se vyrábí mletím blanšírovaných mandlí na jemný prášek. Snadno z ní vyrobíte mandlové mléko i domácí marcipán makarony. Stejně jako skvělé koláče a palačinky. Především je však mandlová mouka bez lepku a přímo nabitá prospěšnými látkami. Vitamíny, minerály (hořčíkem, fosforem, zinkem a vápníkem). K tomu obsahuje nenasycené mastné kyseliny, které působí preventivně při některých onemocněních. Mandlová mouka v tomto ohledu tedy pozitivně působ na lidské zdraví. Díky tomu by měla mít v kuchyňské spíži čestné místo.