Koblihy se u nás dělají jen na zabíjačku a při dalších výjimečných příležitostech. Smažení totiž není má oblíbená úprava jídla. Ale koblížky z trouby, to prostě není ono. V dnešním článku si popíšeme, jak na koblížky, aby byly jedním slovem dokonalé. Záleží totiž především na výběru tuku na smažení.
Já koblížek koblížek, na másle smažený….
Kdo by neznal pohádku o Koblížkovi. Ovšem na másle se koblihy vůbec nesnažte smažit. Máslo totiž obsahuje velké množství bílkovin z mléka, které se při vysokých teplotách v podstatě takřka okamžitě připalují. Pokud na másle trváte, použijte přepuštěné máslo, které si můžete jednak jednoduše vyrobit, nebo koupit pod názvem Ghí.
Nejlepší je ale sádlo!
Asi se budete divit, ale na smažení koblih se nám nejlépe osvědčilo sádlo. Hned v závěsu je 100% tuk (Omega, Iva), které ale nejsou zrovna příkladem pro zdravý životní styl. Na druhou stranu koblihy neděláme obden, tak si nějaké to menší zhřešení můžeme dovolit.
Sádla budete potřebovat asi 350 g. Je to docela dost, taková ta klasická sklenička od majolky. Koblihy totiž musí plavat a musíte počítat s tím, že ještě značně nabydou.
Proč musí být dostatek tuku na smažení?
Koblih nesmí na pánvi „sedět“. Musí plavat. Jinak nedocílíte efektního světlého proužku na boku. To by ale nebyl ten zásadní problém. Těsto, které se přímo dotýká pánve rychle hnědne a tváří se jako udělané. Ovšem příliš rychlé smažení zapříčiní sice hezký nahnědlý vzhled, ale uvnitř je těsto syrové.
Naprosté minimum tuku po rozehřátí je 2 cm, ale počítejte raději s vyšší vrstvou.
Náš tip: Použijte menší pánvičku, do které nemusíte použít tolik tuku a koblihy raději smažte ve více várkách.
Olej
Pokud jste zastáncem smažení na oleji, tako neuděláte velkou chybu. Vhodný je kvalitní řepkový oleje nebo olej přímo na smažení, který snese vysoké teploty a nepřepaluje se tak rychle. Ať vás ani nenapadne použít olivový nebo jiný velmi aromatický olej. Je pak z koblih hodně cítit a není to dobré.
Další tipy a triky, které vám ve smažení pomohou
- Když necháváte koblihy pod utěrkou před smažením dokynout, měli byste z nich před smažením odstranit přebytečnou mouku. Tím vám zůstane tuk na smažení déle v dobré kondici.
- Pokud se při smažení těsto hodně nafoukne a koblih se naklání, opatrně bublinu propíchněte nožem.
- Po usmažení koblihy ihned přendejte na mřížku, na kterou položte papírovou kuchyňskou utěrku, která přebytečný tuk odsaje. Nikdy koblihy nemačkejte, abyste z nich dostaly tuk!
- Pokud děláte koblihy pro děti, určitě nepohrdnou nutellovou náplní. Tu ale vpíchněte do koblih až po usmažení, když vystydnou na teplotu, že už na ně bezpečně sáhnete. Teplé koblihy krásně čokoládu rozehřejí a vy je jednoduše naplníte.
- Koblihy cukrujte až při podávání, jinak budou vlhké, což není estetické ani dobré.
- Nejlepší jsou koblihy čerstvé. Klidně si nechte v lednici v sáčku zbytek těsta a koblihy dosmažte druhý den, třeba na snídani. Omastek si také nechte, pokud je v dobré kondici a smažili jste na něm třeba jen jednu dávku. Po vychladnutí ho přeceďte od kousků, které by se rychle pálily.
Náš oblíbený recept
Na asi 15 menších koblížků budete potřebovat:
175 g hladké mouky
175 g polohrubé mouky
150 ml vlažného mléka
60 g rozpuštěného másla
30 g krupicového cukru
1 vanilkový cukr
2 vejce (pokojová teplota)
½ kostky droždí (20g)
1 lžíci rumu tuzemáku
špetku soli