Domácí chovy slepic se rozmáhají neuvěřitelnou rychlostí. Musíme se přiznat, že už také máme 3 krasavice na zahradě. Jsou tak roztomilé! Máme je od jednodenních kuřátek, kdy jsme je měli pod lampou ve velké kleci v pokojíku. Ze slepic, které jsou ve valné většině brány jako továrny na vejce máme kamarádky, které nám navíc snášejí vajíčka. No není to paráda?
Ale vraťme se k věci. Pokud nemáte možnost chovat vlastní šťastné slepičky nebo jednoduše nechcete, v dnešním článku se dozvíte, jak vybírat vajíčka.
Označení vajec
Pokud je to ve vašich finančních možnostech, vždy dávejte přednost vejcím označeným čísly 0CZ. Jde o vejce z českého bio volného chovu. Takové slepičky musí být krmeny bio krmivem, což je možná trochu zbytečné (doma to také neděláme), takže ve snáškové nouzi sáhneme po vejcích s označením 1CZ z volného výběhu. Krom kvalitních vajec dostanete také pocit, že přispíváte k blahobytu zvířat, na což přišly i obchodní řetězce a pomalu budou tlumit dodávky vajec z klecových chovů.
Vejce s označením 2CZ volte pouze v případě nouze – jedná se o tzv. vejce z „podestýlky“, tedy od slepic chovaných v halách bez přístupu na denní světlo. Sice jim nožičky nepropadávají klecí, ale kálí pod sebe a moc prostoru pro život nemají. Pracovníci pak z podestýlky sbírají vejce. Jednou jsme takový chov viděli. Ten smrad v životě nezapomenu.
Vejce z klecových chovů, které koupíte pod označením 3CZ jsou od nesporně týraných zvířat.
Vejce kupujte co nejčerstvější, tedy s co nejdelším datem minimální trvanlivosti. Neváhejte v obchodě odklopit víčko vajíčkonosiče a zkontrolovat neporušené skořápky. Ty by také měly být čisté. Jedná se o vysoce pórovitou strukturu, která do sebe dokáže „nasáknout“ všechny vnější nečistoty.
Skladujte je na chladném tmavém místě.
Náš tip: Papírové vajíčkonosiče jsou z již recyklovaného papíru a dříve nebylo doporučováno vyhazovat je po použití do modrých kontejnerů na papír. V dnešní době je vše jinak, tak klidně třiďte i tento obal.