Litinová pánev na palačinky

Pure Taste
Pure Taste

  OK RECEPTY - MENU   Pokud se s námi chcete podělit o Vaše recepty, pak je můžete posílat na tento email: okrecepty@gmail.com

Litinová pánev na palačinky

Palačinky jsou dobrota, kterou uctíte jak mlsné jazyky ujíždějící na sladkém, tak gurmány, kteří sladkému příliš neholdují. Palačinky je totiž možné připravit jak ve sladké verzi, tak naslano.

 

Než však palačinku naplníme a srolujeme, musíme ji usmažit. Abychom dostali hebké tenké palačinky, je třeba správně připravit těsto a vzít si k ruce nepřilnavou pánev.

 

Litinová pánev na palačinky

Palačinková pánev má speciální tvar

Pro přípravu palačinek se nejlépe hodí tzv. palačinkové pánve. Jejich konstrukce se od běžných pánví liší. Jsou ploché, mají nízký okraj, aby se palačinky daly dobře podebrat a obracet. Pánve jsou obvykle k mání v průměru 26-28 cm; palačinka o takovém průměru je tak akorát velká a stále se s ní dá na pánvi dobře manipulovat.

 

Důležitou vlastností palačinkových pánví je nepřilnavý povrch. Nic nerozzlobí více než palačinka, která se přichytí ke dnu a při pokusu o otočení se potrhá.

 

Jednou z možností pro zdárné smažení palačinek je litinová pánev.

 

Litina, materiál prověřený generacemi

Litinové nádobí se na rozdíl od běžného, vyráběného ohýbáním plechů, odlévá do forem. Je velmi masivní, perfektně akumuluje teplo, které pak rovnoměrně sálá. Díky robustnímu provedení je dno velmi silné a dokonale rovné, nezkroutí se jako u pánví z tenkého plechu. Proto lze palačinkové těsto na litinové pánvi dobře rozprostřít ve stejně silné vrstvě.

 

Dva druhy litinových pánví

Litinové pánve dostanete ve dvou provedeních: ze surové litiny a smaltované. Smalt bývá obvykle černý, nepoučený laik jen těžko pozná rozdíl mezi oběma pánvemi. Litinová pánev bez povrchové úpravy se udržuje a chová odlišně než pánev smaltovaná. Například aby pánev ze surové litiny získala patinu a tím nepřilnavý povrch, musí se tzv. vypálit (anglicky se této přírodní povrchové úpravě říká seasoning). Smaltovaná litinová pánev tolik přípravy nevyžaduje. Pokud si litinovou pánev pořizujete, informujte se, o jaký typ povrchu pánve se jedná.

 

Dobře rozpálená pánev

Často se stává, že první palačinka se nepodaří, zatímco další už jdou obracet jedna báseň. Pokud máte dobrý recept na těsto, které jste nechali odležet, bývá obvykle příčinou trhajících se palačinek málo roztopená pánev a tuk, na kterém se smaží.

 

Litinová pánev je třeba před smažením palačinek dostatečně nahřát, aby naakumulovala teplo, poté teplotu plotýnky stáhnout na střední stupeň a teprve pak začít smažit.

 

Smažení palačinek

Palačinkové těsto rozlijte na dobře rozpálenou pánev naběračkou, poté jej krouživým pohybem rozprostřete po ploše pánve. Po několika málo minutách okraje palačinky zezlátnou, vezměte si k ruce silikonovou obracečku, opatrně palačinku podeberte a obraťte. Na druhé straně se palačinka smaží už jenom minutu. Palačinku stačí stáhnout z pánve, plnit dle libosti, srolovat a servírovat na stůl.

 

Palačinky ve slané verzi se obvykle ještě dávají zapéct do trouby pod gril. I tady se vyplatí litinová pánev – pokud nemá dřevěnou rukojeť, můžete na ni palačinky narovnat a dát je zapéct do trouby.

 

Navíc: litinové pánve mají surový, rustikální tvar, perfektně se hodí také na servírování. Až zapečené palačinky vyjmete z trouby, podávejte je rovnou v pánvičce na prostřený stůl.
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]
1 2 3 4 5

Vydáno dne 26. 04. 2019 | 947 přečtení |Vytisknout článek | Pošli tento recept/článek kamarádce, kamarádovi ...Litinová pánev na palačinky

Sem vložte slova nebo slovní spojení, která vystihují vkládaný článek. V případě nevyužití této části vše vymažte!

Elektronická cigareta

Odpovědná osoba a majitel webu: Jan Žďárek © 2007-2014 | WEBOVÉ STRÁNKY | Elektronická cigareta | CSDR.cz | RSS kanál - k volnému použití na Váš web | Web site powered by phpRS |