50/4 - Plněné bramborové knedlíky s dušeným zelím + foto

Autor: redakce <okrecepty(at)gmail.com>, Téma: Ostatní, Vydáno dne: 09. 11. 2009

50/4 - Plněné bramborové knedlíky s dušeným zelím + foto 6 - 7 brambor
1 celé vejce
sůl
šálek hrubé mouky
2 menší cibule
2 lžíce oleje
250 g uzeného masa
1 menší hlávka bílého zelí
kmín, pepř
ocet
1 lžíce kečupu
1,5 lžíce hladké mouky

Rozpočet:

brambory ................ 8 Kč
vejce ...................... 2 Kč
cibule, olej, mouka, 4 Kč
hlávka zelí............... 6 Kč
uzené maso............ 28 Kč
koření, kečup......... 1 Kč

Celkem .....................50 Kč

50/4 - Plněné bramborové knedlíky s dušeným zelím - recept

Na lžíci oleje v pánvičce osmažíme hodně najemno 1 pokrájenou cibuli a na kostičky nakrájené uzené maso. Podle vlastní chuti je můžeme okořenit (sůl, pepř ev. j.). Po osmažení dáme stranou vychladnout.
Brambory uvařené ve slupce necháme vychladnout, oloupeme je a nastrouháme na jemném struhadle. Přidáme celé vejce, špetku soli a asi menší šálek hrubé mouky. Zpracujeme těsto, ze kterého na pomoučeném vále vytvarujeme šišku, z ní odkrojujeme asi 2,5 cm široká kolečka, prsty je vytvarujeme na placičku, do jejíhož středu dáme 1 - 2 lžičky uzené směsi. Placku uzavřeme, spoje trochu "poválíme" v mouce a vhazujeme do osolené vařící vody. Pracujeme rychle, protože bramborové těsto rychle řídne. Knedlíky vaříme asi 7-10 minut (podle velikosti). Po chvilce vaření je opatrně podebereme vařečkou, aby se nepřilepily ke dnu.

Pokrájené hlávkové zelí dáme dusit na cibulku, osmaženou na trošce oleje, osolíme, okmínujeme a za častějšího promíchávání dusíme (bez vody) pod pokličkou. Dusíme asi 15 minut, poté zelí poprášíme hladkou moukou, promícháme, zalijeme šálkem studené vody, přidáme kečup a necháme asi 5 minut provařit (stále promícháváme). Poté by zelí mělo být hotové( "křupkavé"), dochutíme je octem, pepřem ev. solí a podáváme.

Plněné bramborové knedlíky s dušeným zelím pak na talíři můžeme ještě posypat, pokud nám zbyla, masovou náplní.

50/4 - Plněné bramborové knedlíky s dušeným zelím + foto


TIP

Namísto kulatých knedlíků můžeme bramborové těsto na vále rozválet na 4 menší placky, které naplníme masovou směsí, svineme jako závin nebo uděláme šišku a dáme vařit.